Projekt MŠ

PANÍ  ZIMA ČARUJE

10.01.2017

 

Vedoucí projektu: Bc. Růžena Floderová

 

Organizátoři:

Na organizaci se podílely všechny učitelky a asistentky pedagoga MŠ – Bardyová M., Bohatová N., Floderová R., Kubíčková I., Kučerová K., Králíčková V., Pečivová M., Pospíšilvá K.

 

Úvod

V letošním mimořádně chladném období jsme se rozhodli dětem zpestřit čas ve školce prožitkovým dnem s paní Zimou a skřítkem Zimníčkem.  Když jsme se dočkali mimořádné nadílky sněhu, která bývá v Olomouci vzácností, nešlo paní Zimu do naší školky nepozvat a společně se s ní radovat.

Projektu se zúčastnily všechny přítomné děti z MŠ.

 

Cíl projektu

  • získat vědomosti o proměnách vody a její podobě vlivem soli, působením mrazu a tepla
  • osvojit si praktické dovednosti – nalévání vody do kelímků, do pytlíků pomocí  trychtýřů
  • osvojit si bezpečné chování venku především v zimě, ale i v domácím prostředí
  • umět si vybrat vhodné oblečení v zimním období tak, aby nám nebyla zima
  • rozvoj smyslů – studený sníh, led, sladká kostka a zmrzlina, voda bez chuti, mačkání papírových koulí
  • rozvíjet řečové dovednosti – naučit se básničku Zima, zima, zimička
  • vyjadřovat vlastní názory o bezpečném chování dětí
  • rozvíjet pohybové dovednosti – lyžování na papírových listech, hod na cíl, bobování na školní zahradě

Realizace projektu

První den jsme si s dětmi do průhledných pytlíků na led nalévali pomocí trychtýřů vodu, poté je dobře zavázali, aby se kouzlo s vodou do druhého dne vydařilo. Vodu jsme si nalévali do umělohmotných průsvitných kelímků a obarvovali ji různobarevnými sirupy, které pomalu stékaly a zalévaly gumové medvídky na dně.  Vše jsme pak společně zanesli ven do sněhu na mráz s tím, že zítra uvidíme, zda se „kouzlo podaří“.  Zajímaly nás proměny vody a její podoby.

Druhý den venku krásně nasněžilo a jaké bylo překvapení, když děti navštívil skřítek Zimníček, a spolu s dětmi zavolal paní Zimu. Přes okno jsme viděli,  že ve větru tančí závoje tajemné postavy. Byla celá v ledově bílém s dlouhými stříbřitými vlasy. Nebyl to nikdo jiný než samotná ,,paní Zima“!!! Děti ji společně za zvuku zvonečků přivolaly a ona, světe div se, přišla až k nám do školky! Děti ji pozorovaly se zatajeným dechem, když na nás seslala chladivé vločky sněhu, které se v teple ihned rozpouštěly. Společně s dětmi rozfoukala sněhová peříčka. Děti jí řekly básničku Zima, zima, zimička…  Všechny děti za odměnu pohladila. Ještě se s ní vyfotily, všem zamávala a ladnými kroky odtančila zimní krajinou zase jinam…

Zimníček měl pro děti přichystáno několik úkolů, pomáhaly mu vybrat vhodné oblečení do velké zimy, aby mohl putovat zimní krajinou. Pomocí obrázků a vysvětlování se skřítkem děti řešily několik nebezpečných situací, které je ohrožují. Například viděly a pochopily nebezpečí chůze po zamrzlé vodní ploše a možné prasknutí ledu, nebezpečí sáňkování, také riskantní manipulace s elektrickou šňůrou od domácího spotřebiče, škrtání se sirkami, ale i to, že rozhodnutí o vhodnosti požití léků nepřísluší dětem. Zimníček měl pro děti také připravenou zábavnou sportovní aktivitu. Vyzkoušely si v herně umění lyžovat pomocí dvou listů papírů, což se jim náramně líbilo. Také házení papírových koulí na cíl mělo mimořádný ohlas.

A teď přišlo na řadu naše kouzlení s vodou. Do skleněných misek si děti vyloupaly ledové kostky z pytlíků, které jim mráz vyčaroval z vody. Na malé talířky si nabraly několik lžic sněhu a obojí posypaly solí. Pozorovaly, co se bude dříve rozpouštět. Pod ledem se rychle objevila voda, pod sněhem, až když jej pomačkaly. Také si vytvořily pomocí soli a ledové tříště jinovatku. Když do skleničky nasypaly roztříštěný led a zasypaly solí, po chvíli se sklenička krásně obalila jinovatkou. Potom následovalo vyklopení a ochutnání barevných sladkých ledových kostek z plastových kelímků. Ale kousek pravé zmrzliny si děti i tety ze školky ochutnaly na konci první části programu.

Posledním a příjemným úkolem tohoto projektového dopoledne bylo teple se obléknout, vyběhnout rychle na kopec školní zahrady a pořádně si užít sněhu. Přestože zpočátku paní Zima ukázala, že umí zamrazit do tváří, děti se nedaly a zahřály se zdoláváním kopce a jízdou na bobech.

 

Zhodnocení projektového dne  

Celý projektový den včetně přípravy se všem moc líbil. Děti si užívaly všech činností, s nadšením plnily úkoly, sportovaly, dávaly najevo svoji radost. A co je víc než radost a spokojenost dětí. Tím spíš, že jsou spokojené
a radostné v MŠ. Snad se opět příští rok s paní Zimou setkáme.

 

Zapsala: Bc. Růžena Floderová