Novinky z internátu

04. 06. 2020

V květnu jsme s dětmi z internátu nadále udržovali kontakt pomocí sociálních sítí a videohovorů. Děkujeme Vám za krásné zprávy a fotky, které jste nám poslali. Máme radost, že se s rodiči učíte, pomáháte doma a užíváte si volná odpoledne venku.

Od 25. května byl obnoven provoz internátu. Děti se nejprve v rámci projektového dne s názvem „Hurá, jsme ve škole!“ seznámily se všemi pravidly a bezpečnostními hygienickými opatřeními.

Co děláme a jak to na internátu probíhá?

Po vyučování mají děti dostatek času na převlečení, důkladnou hygienu a odpočinkové aktivity (stolní a společenské hry, prohlížení časopisů, povídání o prožitém dni, kreslení). Potom jdou děti spolu s vychovatelkami na oběd. Všichni dodržují bezpečné odstupy a další nařízení. Většinu odpoledních aktivit organizujeme venku na čerstvém vzduchu. Po dvou měsících, kdy byly děti doma, pracujeme na zvýšení jejich fyzické kondice. Děti jezdí na koloběžkách, věnují se míčovým a jiným hrám. Uspořádali jsme projektový den týkající se zdravého životního stylu s názvem „Jsme to, co jíme“. Výborně jsme se pobavili u závodů nejen v běhu, ale i v žabácích nebo skákání po jedné noze. Také hrajeme „vyvolávanou, přehazovanou nebo cukr-káva-limonáda“. Házíme si míčem spolu se slovním fotbalem, zlepšujeme se ve frisbee, trénujeme skákání přes švihadlo, líný tenis a badminton. I děti mají možnost podílet se na organizaci činností. A tak jsme si společně zahráli pro vychovatelky novinku „mrazík“, při které se hraje na honěnou a osvobozují se „zamrzlí kamarádi“.  Po odpolední svačině máme k dispozici herní prvky a houpačky na školní zahradě. Díky rozvolňování máme nově možnost chodit i mimo areál školy na místa, kde se nedostaneme do kontaktu s větším množstvím lidí. Jedná se tedy o pěší vycházky na stezkách do přírody. Ačkoli respektujeme určité bezpečnostní zásady, tak pozorujeme, že změna prostředí působí na děti velmi pozitivně. Jsme rádi za možnost pohybu na čerstvém vzduchu. Povedlo se nám alespoň symbolicky dohnat oslavy narozenin a svátků dětí, 1. červen jsme si zpestřili programem k Mezinárodnímu dni dětí, opekli jsme si špekáčky.  Po večeři se věnujeme klidnějším činnostem, jako jsou domácí úkoly, výtvarné aktivity, tvoření z papíru, vyplňování pracovních listů s rébusy. Hravě procvičujeme čtení, počítání a plánujeme si aktivity na další den. Hrajeme si s hračkami, povídáme si nebo máme osobní volno na pokoji. Za odměnu jsme se podívali na pohádku Ledové království 2.

Musíme děti moc pochválit za zvládání situace. Všichni se naučili během celého dne dodržovat hygienická opatření. Často si myjí ruce, nedotýkají se navzájem, nesahají si na obličej a do úst, používají desinfekci a suché ruce si krémují. Pravidelně se převlékají, umí správně manipulovat s oblečením i s rouškami, které nosí ve společných prostorách školy. K pití používají pouze svůj kelímek, který si po sobě pečlivě umývají. Novinkou je, že na pokojích jsou ubytovaní po jednom a není povoleno se navštěvovat. Pokoje si děti vylosovaly, na dveře si vytvořily jmenovky podle vlastní fantazie. Samostatné usínání bylo pro některé děti nezvyklé. Vychovatelky se však snaží pobyt dětem na internátu co nejvíce zpříjemnit, aby určitá omezení nevnímaly jako zákazy, ale spíš nové výzvy, které je naučí větší empatii, samostatnosti a pečlivosti při dodržování pravidel. Je moc bezva zjistit, že se skvěle zabavíme i bez her na počítačích a bez mobilních telefonů, na které si děti přes den ani nevzpomenou. Protože naše zážitky rádi sdílíme, tak si telefonujeme s rodiči a s našimi kamarády, kteří jsou doma pořádáme veselé videohovory.

A vy, co jste doma věřte, že se na Vás moc těšíme! Budeme si nadále pravidelně telefonovat a posílat fotky.

Autorka příspěvku: Mgr. Petra Dostálová

Autorky fotografií: Mgr. Petra Dostálová, Mgr. Nikola Beranová