Pevnost poznání
29. 11. 2018Snažíme se v dětech vzbudit zájem o vědu a svět kolem nás. Prohlížení a čtení encyklopedií nás dlouho lákalo k návštěvě interaktivního muzea Pevnost poznání.
V první expozici jsme si prohlédli vtipný komiksový příběh na velkoformátových panelech. Vyprávěl o vzniku olomoucké pevnosti. S nápovědou jsme poskládali obří puzzle mapy Rakouska – Uherska. Vyzkoušeli jsme si psát inkoustem pomocí husího brka. V dnešní době bereme propisky a gumovací pera jako samozřejmost. V 18. století bychom naše současné domácí úkoly psali několik hodin. Nebylo to vůbec jednoduché. Někteří z nás měli víc inkoustu na prstech než na papíře.
V další části výstavy jsme obdivovali vodní svět. Pozorovali jsme živočichy pomocí lupy a mikroskopu, od kterého jsme se nemohli odtrhnout. Zaujala nás kusadla komára, křídlo včely a vodní živočichové, které vídáme např. u našeho oblíbeného jezera Poděbrady. Prošli jsme se podmořskou jeskyní, pozorovali prezentace a akvárium s rybičkami. Zjistili jsme, kudy tečou naše řeky. Zopakovali jsme si, jak se jmenují moře a oceány.
Potom nás čekala osmimetrová maketa lidského mozku, kde jsme dověděli, jak tento orgán funguje. Viděli jsme na vlastní oči, které centrum mozku je aktivní, když máme hlad nebo když jsme zamilovaní. Zapojili jsme i naše mozkové závity. Hráli jsme si 3D piškvorky, plnili logické úkoly, zapeklité hlavolamy a šifry.
V poslední části Pevnosti poznání jsme objevili podstatu světelného záření a nástrahy, které překonává během cesty prostorem. Pomocí světla jsme dokázali vytvořit elektrický proud nebo rozehrát hudební nástroj.
Na závěr jsme si v planetáriu udělali pohodlí na relaxačních vacích. S úžasem jsme sledovali film Neuvěřitelný vesmír. V sále přípomínajícím kopuli se úplně setmělo, vesmír byl najednou všude kolem nás. Víte, že Saturn má tak tenký prstenec, že kdybychom celou planetu zmenšili na velikost horkovzdušného balónu, tak by byl tenký jako list papíru? Zážitek z filmu byl opravdu ta nejlepší tečka za bohatým programem.
Aktivitu jsme realizovali díky financím z projektu Šablony pro ZŠ a MŠ I.
Fotografie z akce naleznete ve Fotogalerii.
Autorka příspěvku: Mgr. Petra Dostálová
Autorky fotografií: Mgr. Petra Dostálová, Bc. Nikola Beranová