Svatý Martin – 11. listopadu

09. 11. 2020
Překlad do znakového jazyka je umístěn na konci příspěvku.

 

Milé děti, při našem povídání jsme se dostali k této otázce: “Teto Petro, co znamená, že přijede ten Martin na bílém koni?”

A tak Vám posílám to, co jsem slíbila… 
 
Za kolektiv vychovatelů pozdravuji všechny ostatní děti z naší školy. Přejeme všem krásný den, který si můžete zpříjemnit třeba vykreslením omalovánek nebo pečením.
 
 

Podle legendy byl Svatý Martin původně římský voják, později poustevník i biskup, který žil ve Francii ve 4. století.

Když byl Martin voják, jezdil na bílém koni. Na jeho svátek u nás často padal sníh. Proto se říká, že Martin přijede na bílém koni.

Svatý Martin bývá zobrazován jako voják, který se slitoval nad žebrákem a daroval mu svůj plášť. Když odešel z armády, nechal se pokřtít. Žil jako poustevník. Později ho lidé za jeho dobré skutky chtěli zvolit biskupem.  Legenda říká, že se do toho Martinovi nechtělo. Před zvolením se schovával ve chlévě mezi husami. Husy ho však kejháním prozradily, a tak se biskupem nakonec stal.

Husy se pečou na jeho svátek jako tradice.

Mezi další tradice patří pečení rohlíčků a lampionové průvody.

 

RECEPT NA SVATOMARTINSKÉ ROHLÍČKY:

Ingredience

  • 300 g polohrubé mouky
  • 20 g droždí
  • 1 vejce
  • 100 g másla
  • 100 g moučkového cukru
  • 2 dcl mléka
  • nádivka (mák, tvaroh, povidla nebo jablečná povidla…)

Pracovní postup:

Všechny suroviny umícháme v hustší těsto a necháme vykynout. Těsto poté vyválíme a nakrájíme na trojúhelníky. Potřeme je rozpuštěným máslem a lžičkou dáme doprostřed nádivku. Trojúhelníčky svineme do tvaru rohlíčků (od delší strany ke špičce), dáme je na plech vyložený papírem na pečení, necháme je vykynout. Poté je potřeme vejcem a upečeme.

Autorka příspěvku: Mgr. Petra Dostálová

 

Překlad do znakového jazyka