Dopravní výchova a základy zdravovědy

05. 06. 2017

Hlubočky, 2. 6. 2017
Žáci první a druhé třídy ZŠ

Nechce se nám chodit pěšky,
osedláme koloběžky.
Do Hluboček vláček jede,
do kopečka cesta vede.
Policistka v žluté vestě
uvítá nás na té cestě.
Instruktoři v prvé řadě pravidla nám musí říci,
která platí při pohybu po cestě i na silnici.
Pár značek se naučíme
a běháme v terénu,
potom přijdou koloběžky a my s nimi na scénu.
Na dopravním hřišti na nich dle předpisů jezdíme,
na řidiče pasují nás, koukej, už to umíme!

Fotografie z akce naleznete ve Fotogalerii.

Autorka textu a fotografií: Mgr. Eva Svobodová

Dopravní výchova

Letos jsme dopravní výchovu pojali netradičním způsobem – poznáváním dopravních situací přímo v terénu na koloběžkách. Do koloběžkových výletů se postupně v několika dnech zapojily všechny třídy ZŠ. Jak se žákům a učitelům líbil přejezd z Hluboček do Olomouce, můžete zjistit v následujících příspěvcích.

Dobrodružství na koloběžkách

Koncem května jsme se rozhodli společně s žáky 6. A a 8. třídy prověřit si naše sportovní nadšení a fyzickou zdatnost v jízdě na koloběžkách. Trasa vedla z Hluboček do Olomouce, pokud to šlo, po cyklostezce. Naši mladí instruktoři z firmy Newman school nás i žáky nejprve patřičně vybavili koloběžkami, přilbami a vestami. Přestože se v našem případě jedná většinou o sluchově postižené žáky, v komunikaci díky vzájemné spolupráci nenastaly vůbec žádné potíže a všichni jsme si výborně rozuměli. Po krátkém zopakování základního dopravního značení a praktické čtvrthodince jízdy na koloběžkách na dopravním hřišti jsme se vydali přes Hlubočky a Mariánské Údolí do Velké Bystřice. Tam nás čekala zastávka s tématikou první pomoci. Samozřejmostí byly menší pauzy, kdy se žáci napili a vydechli si. Celou trasu měli instruktoři perfektně prověřenou a bezpečně nás dovedli až do Olomouce. Tam jsme, někteří jen velmi neradi, vrátili koloběžky jejich majitelům. Zůstal nám ale příjemný pocit a krásný společný zážitek.

Výlet doporučují žáci 6. A a 8. třídy s doprovodem zdravotnice Lenky Látalové a učitelek Kateřiny Vitáskové a Moniky Skřivánkové.

Stejné nadšení projevili ostatní žáci od třetí do deváté třídy, kteří otestovali jízdu na koloběžkách o den dříve. Ąčkoliv pálilo slunce jako na vrcholu léta, všichni dojeli až do cíle šťastní, že to dokázali. Někteří prý chtěli ještě pokračovat doma…

Autorka textu: Mgr. Kateřina Vitásková, PaedDr. Kamila Říkovská