Hry, kam se podíváš

15. 05. 2021

Rozvoj přemýšlení, paměti, postřehu, schopnosti taktiky a plánování, učení se novým věcem a v neposlední řadě jednání podle pravidel fair play. Tak v tomto duchu se neslo naše herní dopoledne, které jsme si užili ve středu 12.5.

Nešlo tedy jen o zábavu, ale o to naučit se něco nového a dozvědět se také zajímavosti ze světa (nejen) deskových her.

Sehnali jsme jich hodně a výběr byl opravdu bohatý a různorodý. Spoustu her naši žáci viděli poprvé v životě. U některých bylo obtížné vyslovit už jen jejich název.

Mezi ty známější a snadnější patří například Tik… Tak… Bum!, Drop it, Monopoly, Duchová v koupelně, Kloboučku, hop!, Plný kurník, Ubongo, Cink!, Dobble, Mikádo, Hádej, kdo? …

A mezi ty, které pro žáky byly novinkou, patřily bezpochyby hry Mah-jong a Mankala.

Dozvěděli se, že Mah-jong je velmi stará čínská hra s obdélníkovými kameny pokreslenými různými symboly. Tyto kameny jsou vyrobeny z bambusu, dřeva nebo třeba z kostí. A je to hra velmi, velmi složitá.

Mankala je zase hra původem z Afriky, jejíž princip spočívá v přemisťování kuliček (nejčastěji semen různých rostlin) mezi důlky podle předem dohodnutých pravidel. Herní deska s důlky je vyrobená ze dřeva a zdobená vyřezávanými ornamenty. Tato hra má dlouhou historii, hrála se dokonce již ve starověkém Egyptě.

Hned ráno jsme se rozdělili podle zájmu do skupinek a vrhli jsme se do víru her. Vysvětlení pravidel, zkušební hra, zásady fair play a jdeme na to! Hrami jsme byli tak zaujatí, že jsme málem zapomněli i na svačinku. Takže malá pauza, přestávka na oddech a opět jdeme na to. Nerušte! Hraju, hraješ, hrajeme! Někde se ozýval smích a veselé komentáře, někde se napětí skoro dalo krájet. Ale rozhodně bylo vidět, že to všechny baví.

Když už jsme měli sezení dost, rozproudili jsme krev při hře Sochy nebo Twister. A že jsme se u toho i zapotili! Není to vůbec snadné a důkladně jsme vyzkoušeli svou ohebnost a výdrž. Ale hlavně jsme se hodně nasmáli.

Na závěr jsme tohle netradiční dopoledne zakončili trochou výtvarného tvoření. Snažili jsme se věrně napodobit příšerky z jedné deskové hry. Tak se pojďte podívat, jak se nám to povedlo, a také, jak jsme si celý den užili.

Autor příspěvku a fotografií: Mgr. Gabriela Budínová

Překlad do znakového jazyka