Jsme spolu – v časech dobrých i nelehkých

25. 03. 2020

Celý svět nyní bojuje s neviditelným nepřítelem. Nám všem to přineslo spoustu omezení. V úterý 10. března jsme se dozvěděli, že budou všechny školy v České republice uzavřeny. Nikdo z nás si nedokázal představit, co nám to ještě přinese. Úterní odpolední vyučování bylo plné příprav na výuku, která měla v následujících dnech probíhat v domácím prostředí,
na dálku.

Snažili jsme se žáky seznámit se situací ohledně koronaviru a zdůrazňovali jsme, jak se bezpečně mají chránit před tímto zákeřným virem. Do konce pracovního týdne jsme, my učitelé, chodili do školy a práce jsme měli opravdu dost. Bylo však zvláštní nevidět v lavicích naše žáky.

Začátkem dalšího týdne však vláda nařídila další omezení a všichni učitelé začali pracovat online, tedy ze svých domovů. Jak doma pracujeme a co ze svých domovů připravujeme? Zde je pár příkladů: vyrábíme různé kvízy, testy a interaktivní online cvičení žákům na míru, připravujeme pracovní listy, sledujeme nový pořad UčíTelka a inspirujeme se jím, vyhledáváme a sdílíme zajímavé odkazy, posíláme videa svým žákům, komunikujeme se svými žáky i jejich rodiči přes email či telefonicky. Snažíme se nastavit nějaký fungující systém práce, aby to bylo schůdné, vstřícné a zároveň efektivní pro všechny zúčastněné. Učíme se za běhu nové věci, které současná doba vyžaduje. A přemýšlíme, jak se bude situace vyvíjet dál a co nového nám všem to ještě přinese.

Jsme však stále spolu, i když každý zvlášť. Snažíme se dodávat všem svým žákům naději a posíláme jim pozitivní vzkazy. Důležitý je pro nás humor, který má každá třída trochu jiný – svůj. Každá třída má své vtípky a legrácky, které vždy spolehlivě pobaví a rozveselí. A to se snažíme našim žákům zprostředkovat i takhle na dálku. Protože právě v této složité době je humoru potřeba o to více. Humor a vtip je to, co nás posílí a pomůže nám lépe zvládnout současnou situaci plnou nejistoty.

A i právě proto jsme pro vás, naše žáky, připravili něco speciálního pro rozveselení –žertovnou záležitost s názvem „Hádej, kdo?“, aneb humorný kvíz v době karantény. To abyste nezapomněli, jak vypadáme, a uměli jste nás poznat, i když jsme maskovaní!

A zároveň mezi vás posíláme pár foteček vašich spolužáků z jejich domovů. A taky jedno video! (Dominik Ch. tančí podle doporučeného videa) Tak se pojďte s námi kouknout, jak tráví čas v době karantény někteří z vás. Snad vám to vykouzlí úsměv na tváři a zvedne vám to náladu.

A nakonec jedno důležité přání. Nebo spíš výzva. Pojďme se společně podporovat! Pojďme táhnout všichni za jeden provaz tak, abychom virus co nejdříve porazili, a vy, naši žáci, jste mohli zase chodit do své oblíbené školy, a my, učitelé, do naší milované práce. Abychom se zase co nejdříve společně, naživo, mohli vidět.

Protože bez VÁS to není ono!

Držte se a dávejte na sebe všichni pozor.

Zdraví vás celý kolektiv pedagogů Praktické školy dvouleté.

Autoři: Mgr. Regína Valentíková, Mgr. Gabriela Budínová