Komunikace 89/19 – 1. projektový den ZŠ

22. 11. 2019

V úterý, 19. listopadu 2019 se žáci i pedagogové základní školy dostávali do svých tříd jen stěží. Naše škola byla totiž pečlivě střežena příslušníky Veřejné bezpečnosti. Možná se teď divíte, a proto přicházíme s vysvětlením.

V tento den jsme měli možnost cestovat časem a vrátit se o 30 let zpátky. Ocitli jsme se tak na konci 80. let minulého století. Na tuto cestu nás pozval cestovatel v čase, kterého jsme poznali hned ráno v tělocvičně naší školy. Právě díky němu jsme se mohli podívat do období, ve kterém se žilo jinak než dnes.

Žáci se za dobrodružstvím vydávali postupně a po třídách. Ti, kteří na svůj výlet do minulosti museli chvíli čekat si čas zkracovali hraním her z 80. let.

Na začátku cesty obdržel každý z žáků vlastní občanský průkaz. Bylo zvláště důležité mít ho celou výpravu u sebe, příslušníci Veřejné bezpečnosti ho totiž pravidelně a pečlivě kontrovali. Další zastávky během cesty měly charakter úkolů, které měli žáci postupně plnit. Všechny měly co do činění s dobou, ve které lidé tolik toužili po svobodě. A že tehdejší doba příliš svobodná nebyla, mohli žáci sami zažít při přechodu státní hranice.

Celý projektový den se nám nakonec hezky vydařil. Myslíme, že mnozí žáci budou ještě dlouho vzpomínat na to, jak si zkoušeli psát na psacím stroji a hledali zakázanou literaturu. Možná si vzpomenou také na některá hesla a osobnosti spojené s rokem 1989. Jistě si připomenou také výrobu vlastních značkových triček. Ale určitě nezapomenou na to, jak nakonec nasbíraná razítka za splněné úkoly proměnili v peníze a nakoupili si za ně něco dobrého v místní Jednotě. Ti žáci, kteří se nebáli vyměnit peníze za bony pak budou vzpomínat na kvalitní zboží, které si pořídili v Tuzexu.         

Náš výlet za minulostí završil oběd v podobě Gothaje v těstíčku s bramborami a máslem, který připravily naše skvělé kuchařky.

 

Autorka příspěvku: Mgr. Alžběta Pavelková

Autorka fotografií: Mgr. Kateřina Motáková

Projektový den – Komunikace 89/19