Půjdem spolu do Betléma …

04. 01. 2024

V čase svátku Tří králů probíhá známá sbírka na pomoc potřebným. V betlémech jsou tři králové, mudrci z východu, zobrazeni jako postavy, které nesou dary právě narozenému Spasiteli. Lidé mívají v mnoha kostelech a domácnostech betlémy vystavené, aby jim připomínaly vánoční příběh ze slavného města Betléma. Málokdo jich však má tolik jako otec Jiří Kupka.

Na faře v Náměšti na Hané jich je ke zhlédnutí více než čtyři sta! Pocházejí ze všech možných zemí a období. Od Nepálu po Peru, od minulosti po současnost. Jsou vyrobeny z různých materiálů. Zobrazení Kristova narození tu nalezneme ze slámy, keramiky, železa, dřeva, papíru, textilu, vlny, těsta, kamene, sádry atd.

Výstavu navštívilo hned několik tříd naší školy. Byl to krásný zážitek a věřím, že si každý našel svůj betlém, který ho zahřál u srdce. Na výběr byly i takové zajímavosti jako betlém indiánský, prezidentů od založení Československé republiky nebo betlémy od známých malířů a výtvarníků.

Zážitek dětí jistě umocnil i dárek od Ježíška, když na cestu domů dostaly balíček dobrot. Děkujeme otci Kupkovi za čas a laskavost. A děkujeme paní učitelce Marušce Pečivové, že výpravu za betlémy pro nás uspořádala. Pro zájemce mám dobrou zprávu: za rok se tam můžete vydat také. My s rodinami se na to už těšíme.

Autorka příspěvku: Mgr. Barbora Anna Štěpánková

Autoři fotografií: pedagogové ZŠ