Škola v přírodě s lyžařským výcvikem 11. – 16. 2. 2024 – Hynčice pod Sušinou

19. 02. 2024

Je tu neděle ráno a všichni jsme nachystáni na odjezd na hory. Průběžné sledování počasí na horách nevypadá moc růžově, ale všichni doufáme, že nám nasněží, ať si můžeme zalyžovat. Tak a odjíždíme!

Po nějaké době přijíždíme do Hynčic pod Sušinou do našeho Penzionu “Pod Zvonem”, který se nachází přímo pod sjezdovkou. Po příjezdu společně vyložíme všechno z aut a jdeme se ubytovat. Po výborném obědu si ještě chvíli jdeme odpočinout a poté vyrazíme na krátkou procházku po Hynčicích (2 km), ať se podíváme, jak to vypadá se sněhem. Počasí nám nepřeje, je mlha a trošku prší. Lanovky jsou zastavené a na sjezdovkách jsou zelené plochy. Jak jdeme po cestě k horní sjezdovce, pod nohama nám tečou proudy vody, jak se sníh rozpouští. Co bude zítra?

V pondělí se počasí nezlepšilo a stále pršelo. Navíc jsme dostali informaci, že se celý týden lanovky nespustí, takže to vypadá, že nebudeme vůbec lyžovat. Na řadu přišel “plán B” – náhradní program. Dopoledne hry a naučné úkoly a odpoledne túry.

Žáci si vytvořili 4 družstva, ve kterých po celý týden průběžně plnili úkoly a soutěžili v různých hrách a kvízech.

A odpolední túry?

V pondělí jsme šli ze Stříbrnic až k horské chatě Návrší a zpět. Celkem jsme zvládli ujít 8 km!

V úterý jsme jeli do Velkého Vrbna, kde jsme se vydali nejprve na Větrov na Dalimilovu rozhlednu a poté lesem na chatu Paprsek, kde jsme se občerstvili a následně šli zpět. Celkem jsme ušli 7 km.

Ve středu měli žáci slíbené překvapení. Z Hynčic jsme šli pěšky krásnou lesní trasou do Stříbrnic, kde každého čekaly 2 jízdy na bobové dráze, kterou si všichni užili a stejnou trasou jsme se vrátili zpět do Hynčic. Celkem 8 km. Den jsme zakončili úžasným karnevalem s moderátorem Davidem, kde měli všichni nádherné kostýmy a pořádně si zatančili.

Ve čtvrtek nás čekal poslední den a také poslední výlet. Po obědě jsme vyrazili z Hynčic a cíl byl ve Starém Městě, kde jsme se odměnili v místní cukrárně. Část žáků poté odjela auty a ta statečnější druhá část šla pěšky zpět do Hynčic. Celkem jsme měli v nohách 10 km! Večer proběhlo vyhlášení soutěže mezi jednotlivými týmy. Za výkony a zvládnutí celého kurzu byli všichni odměněni. Žáci sladkostmi, dospěláci spokojenými dětmi. Za celý týden jsme na výletech nachodili neuvěřitelných 35 km!

V pátek dopoledne jsme naložili nevyužité lyže zpět do aut a po cestě zpět do Olomouce jsme sledovali zelenou krajinu a říkali si, jak jsme si hory užili i bez sněhu. Kam jsme se všude podívali, jak jsme si krásně užili čas s kamarády a nadýchali se čerstvého vzduchu. Ahoj Hynčice a těšíme se na sníh za rok!

Autorka příspěvku: Mgr. Kateřina Knedlová

Autorka fotografií: Lenka Látalová

 

Bez telefonu ani ránu

Teplo, déšť a sluníčko. Letošní lyžák se nám proměnil v „turisťák“, což ovšem nebyla jediná výzva, které naší žáci čelili. Během týdne si vyzkoušeli, jaké to je, být celý den bez svého telefonu. Namísto chatování, tik toku, instagramu a jiných sociálních sítí měli žáci možnost trávit více času společně a oprostit se od virtuálního světa. I když během dne zazněly zvídavé dotazy, zda by nemohli mobil získat zpět dříve, všichni to zdárně vydrželi.

Následující den jsme žákům navrhli, že mohou získat svůj telefon zpět nebo bez něj vydržet déle a získat odměnu. V tento moment se ukázalo, jak technologie vládne světu a kromě 2 žáků chtěli všichni svůj telefon zpět. Absolutními vítězi se stali Petr Rajhel a Anička Henslová, kteří se svých telefonů vzdali téměř na 3 dny. Za odměnu získali dárkový poukaz, který mohli uplatnit ve Starém Městě, kde jsme byli na výletě. Zde oslavili svůj úspěch sladkou odměnou v místní cukrárně.

Stane se tato výzva novou tradicí? Vydrží žáci déle bez svých telefonů? To se nechme překvapit na dalším lyžařském výcviku v příštím školním roce.

Autorka příspěvku: Mgr. Kristýna Sýkorová