Školení pro koordinátory EVVO Sluňákov
11. 10. 2017Od čtvrtka, 5. 10. do neděle, 8. 10. jsem se měla možnost účastnit dalšího školení v rámci studia pro koordinátory EVVO, vedeného školským zařízením pro environmentální vzdělávání Lipka Brno. Tentokrát jsme zavítali do Horky nad Moravou, kde jsme strávili čtyři dny pobytem ve Sluňákově – Centru ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.
Čtyřdenní setkání začalo exkurzí do naší školy. Spolu s paní zástupkyní, Evou Červinkovou, jsme moje kolegy a spolužáky uvítali na půdě naší školy, diskutovali s nimi na téma současného trendu inkluzního vzdělávání, seznámili je s výchovnými a vzdělávacími metodami v naší škole, provedli je budovou a nechali nahlédnout do tříd. Všichni tak měli možnost vidět ukázku z výuky a dozvědět se něco o dobré praxi environmentální výchovy, osvěty a vzdělávání, zkráceně EVVO, kterou se naše škola pyšní. Kolegové z branže – od mateřských, základních, přes stření školy, až po zaměstnance středisk volného času – ti všichni byli z exkurze nadšení a moc se jim u nás líbilo, což vnímám jako milé potvrzení toho, že naše vnitřní pocity nelžou a že škola působí příjemnou atmosférou nejen na nás „interní zaměstnance“, ale také na nestranné návštěvníky a širší veřejnost, v tomto případě dokonce na odborníky „z praxe“.
Následoval přesun do Sluňákova, kde nás čekal skutečně nabitý program.
Dozvěděli jsme se například:
- Jak pracovat s ohroženým dítětem, žákem, studentem ve školním prostředí.
- Zahráli jsme si simulační hru Neviditelná ruka trhu, zaměřenou na problematiku průmyslu a hospodaření v různých zemích světa.
- Načerpali jsme poznatky o projektu Les ve škole, škola v lese.
- Zjistili jsme, „Jak krtek ke kalhotkám přišel“ – přičemž došlo i na zpracování lnu a tkaní!
- Přičichli jsme ke globálnímu rozvojovému vzdělávání.
- Poučili se něco o „Živlech a řádu v přírodě“.
- Diskutovali o filmu „Play again“ zaměřeném na současnou problematiku závislostí na počítačích, tabletech a mobilních telefonech.
- Zatímco skupinka odvážných nadšenců pozorovala aspekt lužního lesa z hladiny řeky na raftech, my ostatní jsme se vydali na procházku spojenou s přednáškou o bobrech a ptácích Litovelského Pomoraví.
- Pohladili jsme si živého ježka a dozvěděli se zajímavosti z jeho života, zatímco druhá skupina řešila problém nedostatku jídla v rámci projektu Enviglobe.
Nebylo toho zrovna málo, co jsme viděli, zažili a naučili se. Pro zájemce o podrobnější informace přikládám odkazy inspirované výše uvedenými semináři a projekty. Z nich, anebo prostřednictvím osobní konzultace se dozvíte více. Dveře mého EVVO kabinetu jsou totiž všem zájemcům vždy otevřené.
- http://ach.upol.cz/bov/ – badatelsky orientovaná výuka – materiály, postupy
- http://www.pionyr.cz/files/upload/ML_Planeta_Trh_C3.pdf – pravidla hry Neviditelná ruka trhu, totéž viz také: http://www.ekokurs.cz/isev/hryframe/obchod2.htm
- http://lesveskole.cz/cz – Les ve škole, škola v lese
- http://vydry.org/wp-content/uploads/2016/03/Bob%C5%99%C3%AD-poradenstv%C3%AD_Kostkan-Vlastimil.pdf – o bobrech s bobrologem
- http://www.svcbruntal.cz/program-akci/204-hratky-se-zviratky-jezek – program o ježkovi
Autorka článku: Mgr. Eva Zouharová, koordinátorka EVVO
Autor fotografií: Mgr. Vojtěch Barcal