Školení pro koordinátory EVVO Sluňákov

11. 10. 2017

Od čtvrtka, 5. 10. do neděle, 8. 10. jsem se měla možnost účastnit dalšího školení v rámci studia pro koordinátory EVVO, vedeného školským zařízením pro environmentální vzdělávání Lipka Brno. Tentokrát jsme zavítali do Horky nad Moravou, kde jsme strávili čtyři dny pobytem ve Sluňákově – Centru ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.

Čtyřdenní setkání začalo exkurzí do naší školy. Spolu s paní zástupkyní, Evou Červinkovou, jsme moje kolegy a spolužáky uvítali na půdě naší školy, diskutovali s nimi na téma současného trendu inkluzního vzdělávání, seznámili je s výchovnými a vzdělávacími metodami v naší škole, provedli je budovou a nechali nahlédnout do tříd. Všichni tak měli možnost vidět ukázku z výuky a dozvědět se něco o dobré praxi environmentální výchovy, osvěty a vzdělávání, zkráceně EVVO, kterou se naše škola pyšní. Kolegové z branže – od mateřských, základních, přes stření školy, až po zaměstnance středisk volného času – ti všichni byli z exkurze nadšení a moc se jim u nás líbilo, což vnímám jako milé potvrzení toho, že naše vnitřní pocity nelžou a že škola působí příjemnou atmosférou nejen na nás „interní zaměstnance“, ale také na nestranné návštěvníky a širší veřejnost, v tomto případě dokonce na odborníky „z praxe“.

Následoval přesun do Sluňákova, kde nás čekal skutečně nabitý program.

Dozvěděli jsme se například:

  1. Jak pracovat s ohroženým dítětem, žákem, studentem ve školním prostředí.
  2. Zahráli jsme si simulační hru Neviditelná ruka trhu, zaměřenou na problematiku průmyslu a hospodaření v různých zemích světa.
  3. Načerpali jsme poznatky o projektu Les ve škole, škola v lese.
  4. Zjistili jsme, „Jak krtek ke kalhotkám přišel“ – přičemž došlo i na zpracování lnu a tkaní!
  5. Přičichli jsme ke globálnímu rozvojovému vzdělávání.
  6. Poučili se něco o „Živlech a řádu v přírodě“.
  7. Diskutovali o filmu „Play again“ zaměřeném na současnou problematiku závislostí na počítačích, tabletech a mobilních telefonech.
  8. Zatímco skupinka odvážných nadšenců pozorovala aspekt lužního lesa z hladiny řeky na raftech, my ostatní jsme se vydali na procházku spojenou s přednáškou o bobrech a ptácích Litovelského Pomoraví.
  9. Pohladili jsme si živého ježka a dozvěděli se zajímavosti z jeho života, zatímco druhá skupina řešila problém nedostatku jídla v rámci projektu Enviglobe.

Nebylo toho zrovna málo, co jsme viděli, zažili a naučili se. Pro zájemce o podrobnější informace přikládám odkazy inspirované výše uvedenými semináři a projekty. Z nich, anebo prostřednictvím osobní konzultace se dozvíte více. Dveře mého EVVO kabinetu jsou totiž všem zájemcům vždy otevřené.

Autorka článku: Mgr. Eva Zouharová, koordinátorka EVVO

Autor fotografií: Mgr. Vojtěch Barcal