Vánoční zvyky a tradice

16. 12. 2020

Vánoce slavíme v České republice téměř všichni. Přesto se mnoho vánočních tradic a zvyků souvisejících s celým obdobím Adventu vytrácí. Lidé na ně v uspěchané moderní době jednoduše zapomínají. A tak jsme se rozhodli vrátit se do minulosti, kdy se tyto obyčeje předávaly z generace na generaci. Rozhodli jsme se oprášit punc pravých českých Vánoc.

Vysvětlili jsme si původ nejběžnějších českých tradic jako je lití olova, krájení jablíčka, pouštění ořechových skořápek, zdobení stromečku, pečení cukroví, darování jmelí, trhání barborek, vyhlížení zlatého prasátka nebo hod střevícem. Některé z nich jsme si i prakticky vyzkoušeli.

Jak na tom budeme se zdravím, jsme vyčetli z rozkrojených jablíček, jak na tom budeme v nadcházejícím roce s cestováním, jsme otestovali při pouštění lodiček z ořechových skořápek. Zájemkyně o vdavky si vyzkoušely hod střevícem. Tato aktivita se setkala s velkým ohlasem, takže se nakonec zúčastnili všichni, i naše mužské osazenstvo. 😊

Povídali jsme si o pravé podstatě Vánoc a o tom, jak se podoba těchto svátků v čase postupně proměnila. Zjistili jsme, že každá rodina má „své“ speciální zvyklosti, které dodržuje. A také jsme měli možnost porovnat, jaké druhy cukroví jsou v jednotlivých rodinách nejoblíbenější. Zapojili jsme všechny smysly – okukovali jsme, očichávali a nakonec i ochutnávali. A to vám byla dobrota! Ochutnali jsme vzájemně cukroví a zjistili jsme, že není rohlíček jako rohlíček a není linecké jako linecké 😊. Každá rodina má své osvědčené postupy a „tajné“ přísady, které dodávají cukroví právě tu „jejich“ oblíbenou chuť.

Po parádní svačince a za doprovodu vánočních koled jsme se vrhli i na nějaké to vánoční tvoření. Ozdobili jsme stromeček a vyrobili drobné vánoční dekorace z přírodnin. Nakonec jsme provoněli celou třídu nádhernou vůní hřebíčku, ze kterého jsme si vytvořili voňavou závěsnou ozdobu na stromeček.

Seznámili jsme se s několika bláznivými vánočními zvyky ze světa. Všechno, co jsme se o Vánocích dozvěděli, jsme si ještě zopakovali a procvičili formou zábavného kvízu.

No, a co si tedy přát k Vánocům 2020 a do nového roku 2021? No hlavně věci, které se nedají koupit za peníze.

Kromě tolik potřebné radosti, pokoje a klidu Vám i nám všem přejeme, aby se na nás usmívalo štěstí, aby se nám vyhýbala smůla a aby při nás stálo pevné zdraví. To je to nejdůležitější.
A s dobrou náladou, úsměvem na tváři a ve zdraví se na vás budeme těšit v příštím roce. Dávejte na sebe pozor.

Autor textu: Mgr. Gabriela Budínová

Autor fotografií: Kristina Nesvadbová, DiS.